Būk globėju

Panevėžio socialinių paslaugų centre jau eilę metų vyksta globėjų ir įtėvių mokymai (GIMK), kuriuos plakatas_1veda atestuoti socialiniai darbuotojai.

Vaikų globa ar įvaikinimas – tai galimybė pasidalinti širdies ir namų šiluma su tėvus praradusiais vaikais.

Šeimai, priimančiai vaiką į savo gyvenimą tenka priimti daug – vaiko praeitį, jo kilmę, išgyvenimus, netektis. Tai nėra paprasta. Tai neįvyksta staiga, tai – procesas. Labai svarbu, kad būsimi globėjai ir įtėviai suprastų, jog vaikas privalo žinoti apie savo biologinę šeimą. Sunku gyventi nuolatinėje baimėje, kad vaikas kažkada sužinos tiesą. Slėpdama tiesą, šeima pasirenka gyvenimą baimėje. Vaiko šaknų ignoravimas – tai dalies vaiko asmenybės ignoravimas. Būtina tolerancija – priimti visą vaiką – su jo šaknimis, giminaičiais, praeitimi. Juk pažeistas vaikas padidintai to reikalaus. Kad būsimi įtėviai ar globėjai sugebėtų patirti ir išgyventi meilės ryšius su vaiku – reikia būti tam pasirengus.

Būsimi įtėviai ar globėjai turi suvokti, kad pirmiausia jie turi sau kelti klausimą: „Ar aš sugebėsiu pamilti vaiką?“, o ne : „ar tas vaikas bus gražus, geras…“

Lietuvoje daugybė šeimų negali susilaukti savo vaikų dėl sveikatos problemų, įvairių kitų priežasčių. Kodėl nepamąsčius apie galimybę priimti svetimą vaiką į savo namus ir pamilti kaip savo? Tik reikia prisiminti, kad įvaikinimas išgydo bevaikystę, bet neišgydo nevaisingumo.

Žmonėms, kurie nori tapti globėjais ar įtėviais, GIMK programa yra žinių ir pagalbos šaltinis. Jos tikslas – dalytis svarbia informacija, kad galėtumėte tapti tinkamais globėjais ar įtėviais.

Būsimų globėjų ir įtėvių mokymo sistema nedaro išankstinių nuostatų dėl būsimų įtėvių ir globėjų tinkamumo. Mes neteisiame žmonių gyvenimo būdo. Mes vertiname, ar jie sugebės užtikrinti vaikui reikiamas sąlygas augti saugiai, mylimam, pasitelkdami 5 gebėjimus:

• Saugios aplinkos užtikrinimas ir fizinių poreikių tenkinimas.

• Vaikų poreikių tenkinimas bei raidos sunkumų kompensavimas.

• Vaiko ryšių su jo biologine šeima užtikrinimas.

• Pagalba vaikui, užmezgant saugius ir patvarius ryšius.

• Bendradarbiavimas sprendžiant vaiko ir šeimos problemas.

Šis procesas apima mokymąsi, arba žinių ir gebėjimų įgijimą. Be jų negalėsite spręsti globos ar įvaikinimo uždavinių. Mokymų metu mes norėsime kuo geriau pažinti Jus ir sužinoti Jūsų požiūrį į įvaikinimo ar globos procesą.

„Tapti globėjais ar įtėviais nedalyvavus mokymo programoje – tai tas pats, kaip nusipirkti kostiumą ar suknelę iš anksto nepasimatavus. Ar esate taip pasielgę? Grįžtate namo ir pamatote, kad Jūsų kostiumas ar suknelė iš tikrųjų netinka… Ką darysite? Grąžinsite? Ar jausite nusivylimą dėl blogo pasirinkimo? O kas, jei parduotuvė nepriima prekių atgal? Pyksite ant parduotuvės? Atiduosite šiuos daiktus kam nors, o galbūt pakabinsite spintos kamputyje?

Prieš kokią nors naują patirtį – naują darbą, santuoką ar vaiko gimimą – mąstome apie tai, kokia bus toji patirtis. Mums smalsu, kaip jausimės pasikeitus sąlygoms. Kas apie tai nėra svarstęs?

Panašiai ir su vaiko globa bei įvaikinimu. Kartais bandome įsivaizduoti, kaip atrodysime su globėjos „suknele“ ar įtėvio „kostiumu“. Jeigu neturime galimybių jų „pasimatuoti“, galime priimti neteisingą sprendimą“(GIMK programa).

Mokymų metu galėsime kartu apsispręsti, kas Jums tinka labiau: tapti globėjais ar įtėviais. Gali atsitikti taip, kad Jūs nuspręsite nesiimti nei globos, nei įvaikinimo. Nieko baisaus, svarbiausia, kad būtų priimtas teisingas sprendimas.

Panevėžio socialinių paslaugų centro partneriai-Panevėžio miesto savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyrius, Panevėžio rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyrius, Pasvalio rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyrius, Kupiškio rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyrius.

Mes didžiuojamės tuo, kad galime padėti vaikams ir vykdydami mūsų programą parengti daug nuostabių šeimų vienišiems vaikams globoti. Vaikai laukia žmonių, į kuriuos galėtų remtis, kurie suteiktų jiems saugumo jausmą, kurie pajėgtų suteikti jiems stiprybės, kad vėliau vaikai patys sugebėtų pasirūpinti savimi.

Pamąstykime, o gal?..

Danguolė Sabulienė